Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti mezinárodní klasické hudební scény. Od svého sólového debutu v roce 1989, spolupracuje s mnoha světovými orchestry a špičkovými dirigenty. Po mnohaletém působení na postu sólohornisty (Berlínská Filharmonie) a obohacen řadou zkušeností na poli komorní hudby, uměleckým vedením souborů (Baborak Ensemble, Horn Chorus, Afflatus Quintet), se od roku 2008 začal paraelně věnovat kariéře dirigenta. Tím navazuje na tradici dirigujících instrumentalistů, kteří se rozhodli realizovat své umělecké představy a sny ve vlastním dirigentském nastudování. Baborákovým mentorem a vzorem je v tomto především maestro Daniel Barenboim, jemuž asistoval při West-Eastern Divan Orchestra, sólově vystupuje pod jeho vedením, participuje na komorních projektech Boulez Ensemble, a působí jako profesor na Barenboim-Said Academy v Berlíně.

Iniciačním impulzem při vykročení k dirigentskému pultu, bylo vyzvání hudebníků Mito Chamber Orchestra, aby zastoupil jejich indisponovaného šéfdirigenta, maestra Seiji Ozawu na evropském turné orchestru v roce 2008. Baborák se stal Ozawovým žákem a jejich spolupráce vyvrcholila při jubilejním stém koncertu MCO, při kterém zazněla Beethovenova devátá symfonie-první dvě věty dirigoval Radek Baborák a třetí a finální Seiji Ozawa.

V roce 2011 iniciuje založení festivalového orchestru Česká Sinfonietta, jehož je šéfdirigent a od roku 2013 přebírá umělecké vedení Pražských komorních sólistů. Od sezony 2017 byl jmenovám hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra.

Radek Baborák spolupracuje s orchestry Duisburger Philharmoniker, Das Symfonie Orchester Berlin, Thüringer Philharmonie, Rheinisches Philharmonie, Malaysian Philharmonic orchestra, Istanbul state orchestra, Mozarteum orchester Salzburg, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Symfonický orchestr Hl.m.Prahy FOK, Prague Philharmonia-PKF a další.

Zcela mimořádná je jeho popularita v Japonsku, kde řídil řadu orchestrů jako např. New Japan Philharmonic, Mito Chamber Orchestra, Tokyo Philharmonic, Nagoya Philharmonic, Kioi Sinfonietta. 

Jako dirigent/sólista vystoupil na renomovaných festivalech jako Maggio muicake Fiorentino, Mozartwoche Salzurg, Pacific music festival, Marta Argeritch festival Beppu, Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl. Doprovázel renomované sólisty: Yefim Bronfmann, Guy Braunstein, Julian Steckel, Saleem Aboud Ashkar, Marie-Piere Langlamet, Jana Boušková, Clara Dent, Janne Saksala, Dalibor Karvay, Jan Mráček, Ricardo Galliano.

Repertoir Radka Baboráka zahrnuje skladby barokní, klasicistní, romantické, díla dvacátého, i dvacátéhoprvního století jako N.Tamir, T.Hosokawa, J.Adams, E.P.Salonen, A.S. Saario.

Ve světových premiérách uvedl skladby autorů J.G.Páleníček, M.Bok, L.Hurník, A.Březina, vlastní kompozice l'Orangerie, N.V.P.